Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Perustienpidosta ei leikata, ministeri Harakka vakuuttaa Uutissuomalaiselle – sen sijaan uusista väylähankkeista säästetään

Tienpitoon merkityille lisäsäästöille etsitään viimeistään syksyn budjettiriihessä uudet kohteet, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.).

Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakan (sd.) mukaan kehysriihessä sovituista lisäleikkauksista huolimatta perustienpidosta ei tingitä. Hallitus sopi huhtikuun alussa, että liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonalaan kohdistetaan jo sovittujen 110 miljoonan euron leikkausten lisäksi 15 miljoonan euron lisäsäästöt.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Etelä-Saimaan sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Esaimaa.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi-, Kymensanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi