Lukko, Ilves ja SaiPa karauttivat Jukurien edelle – Kärppien jatkoaikaputki katkesi, mutta pisteitä ropisi jälleen

Jääkiekon Liigan tasainen kärkipää sai perjantaina uuden johtajan, kun kuntopuntarin keulilla oleva Rauman Lukko kipusi piikkipaikalle myös sarjataulukossa.

Lukko tylytti kotikaukalossaan TPS:ää 4–1 ja nappasi Jukurien hallussa olleen kärkipaikan itselleen.

Lukon tehomies kotivoitossa oli maalin ja kaksi syöttöpistettä kirjannut Antti Saarela. Konkarimaalivahti Antti Raannan haave nollapelistä katkesi ajassa 57.07 Lars Bryggmanin maaliin.

Tomi Lämsän valmentama Lukko pelasi kauden alussa ailahtelevasti, mutta raumalaiset ovat olleet jo yli kuukauden huippuvireessä. Joukkue on ottanut 12 viime ottelustaan kymmenen voittoa.

Alkukauden sensaatiojoukkue Jukurit putosi perjantaina kärkipaikalta neljänneksi. Ilves nollasi mikkeliläisen isäntäjoukkueen 3–0 ja nappasi toisen sijan itselleen.

Myös SaiPa nousi Jukurien edelle, kun lappeenrantalaisjoukkue haki Vaasasta pisteet 5–3-voitolla Sportista.

Jukurit aloitti kärkiottelun Ilvestä vastaan pirteästi, mutta vierasjoukkue ratkoi päätöserässä pelin pistehai Luke Henmanin ylivoimamaalilla ja Jens Lööken alivoimamaalilla.

Ilveksen maalivahti Mantas Armalis torjui jo peräti kauden viidennen nollapelinsä. Liettualaistähti pelasi Mikkelissä kauden kymmenennen ottelunsa, joten hänen nollapeliprosenttinsa on 50.

Liigan kärkikohtaamista seurasi Mikkelissä vain 2 828 katsojaa.

Miettiselle voitokas HIFK-startti

Myös Oulun Kärpät jatkoi hienoa virettään ja otti pisteitä jo 11. peräkkäisessä ottelussaan, kun joukkue kukisti häntäpäähän jumahtaneen KalPan kotijäällään 5–2.

Kärpät on Liigassa viidentenä vain kahden pisteen päässä kärkijoukkue Lukosta.

Kärppien seitsemän edellistä ottelua oli venynyt jatkoajalle, mikä on Liigan uusi ennätys.

KalPa putosi lopulta illan päätteeksi kolmannelle putoajan paikalle 15:nneksi, sillä HIFK nousi kuopiolaisjoukkueen edelle uuden päävalmentajansa Tommi Miettisen alaisuudessa.

HIFK kukisti Kiekko-Espoon vieraissa 3–0 Iiro Pakarisen, Eetu Liukkaan ja Vincent Marleaun maaleilla. Osumista kaksi oli ylivoimamaaleja.

Kiekko-Espookin sai kiekon kahdesti HIFK:n maaliin, mutta tuomaristo hylkäsi osumat maalivahdin häirinnän takia. Hugo Alnefelt sai näin nollapelin tililleen.

Viime kauden valmennustauolla ollut Miettinen korvasi keskiviikkona HIFK:n peräsimessä potkut saaneen Olli Jokisen.