Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tomas Käyhkö keilasi itseluottamuksen oikeaan suuntaan ennen EM-kotikisoja

Varkauden Mainareita edustava Tomas Käyhkö voitti keilailun miesten Suomen mestaruuden, kun hän kukisti loppuottelussa seuratoverinsa Joonas Jehkisen lukemin 479–399. Käyhkölle SM-kulta on toinen peräkkäinen.

– Hyvä fiilis. En tiedä, kuinka moni on Suomen mestaruuden voittanut kahdesti peräkkäin, kun ei sitä yhtäkään tule helpolla, voittaja tuumi tiedotteessa.

CPS Kokkolan Simon Tissarinen otti pronssia Porissa järjestetyissä SM-kilpailuissa.

Käyhkölle SM-kilpailut olivat hyvää valmistautumista EM-kotikisoihin, jotka keilataan Helsingissä kesäkuussa alussa.

– Tästä saa lisää itseluottamusta. Olen sellaisessa kunnossa, että voin odottaakin jonkinlaista menestystä, mutta sen näkee sitten. Kotikisat ovat harvinainen asia, joten on totta kai hienoa päästä edustamaan Suomea.