Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Auringosta sähköä kesämökille saaressakin – Puhelimet ladataan suoraan pistorasiasta ja sähköä riittää pakastimesta ulkovalaistukseen

Aurinkosähkö tulee avuksi, kun kesämökki sijaitsee kaukana sähköverkosta. Massatuotanto on laskenut aurinkopaneelien hintaa.

Lopen Läyliäisissä asuvalla Ville Vaskinin perheellä on kesämökki saaressa Etelä-Päijänteellä noin kymmenen kilometrin venematkan päässä Kuhmoisista. Kun Vaskinit ostivat mökin syksyllä 2020, sähkövarustuksen virkaa toimitti muutaman kymmenen watin tehoinen aurinkopaneeli ja akku, joiden avulla hoitui lähinnä matkapuhelimen lataus.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Etelä-Saimaan sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Esaimaa.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi-, Kymensanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi