Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Etelä-Saimaan tiedot: Kauppatorin areenahankkeen taustalla on lappeenrantalainen rakennusliike Efika ja paikallisia sijoittajia – Hintalappu nousee pitkälti yli sataan miljoonaan euroon

Laajaan kokonaisuuteen kuuluu myös asumista, hotelli, maanalainen toriparkki ja lähiliikuntapaikka. Suunnitelmissa tori jää nykyiselle paikalle, mutta sen ilme muuttuu.

Viimeisen viikon kuuma puheenaihe Lappeenrannassa on ollut jäähallin mahdollinen rakentaminen kauppatorille.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Etelä-Saimaan sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Esaimaa.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi-, Kymensanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi