Linnoituksen Syyskirppu veti väkeä jonoksi asti – Vihreässä makasiinissa järjestettävältä kirppikseltä voi tehdä löytöjä vielä sunnuntaina ja ensi viikonloppuna
Museoiden ja Majurskan talon perinteistä kirppistä on järjestetty syksyisin ja keväisin vuodesta 2013 lähtien. Koronan takia tapahtuma on jouduttu perumaan viimeiset kolme kertaa, joten myytävää tavaraa on kertynyt runsain mitoin. Etelä-Saimaa vieraili Vihreässä makasiinissa katsomassa tarjontaa ja tekemässä löytöjä.
Kuparipannuja, karstoja, vanhoja tuhkakuppeja, piipunpidike, Arabiaa ja Iittalaa, uutta pellavaa, kirjoja, vaatteita, kortteja, koruja ja paljon muuta. Laadukasta vanhaa ja uutta tavaraa ei ole myöskään hinnalla pilattu, vaan kirppistapahtumassa on tarkoitus päästä eroon ylimääräisestä.