Etelä-Karjalassa on raportoitu torstaina kuusi uutta koronavirustartuntaa. Se on pienin luku sitten helmikuun 18:nnen. Kaikkiaan koronavirustapauksia on ollut maakunnassa 423, Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiiri (Eksote) kertoo tilannekuvassaan.
Kuusi uutta tartuntaa on merkitty keskiviikon kohdalle Eksoten Koronavirustauti lukuina -taulukkoon.
Etelä-Karjalassa on sairaalahoidossa 0–5 koronaviruspotilasta. Tarkka potilaiden lukumäärä kerrotaan vain, jos potilaita on enemmän kuin viisi.
Koska Etelä-Karjalassa on vähän koronapotilaita sairaalahoidossa, Eksote on luvannut tarvittaessa auttaa Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiriä (HUS).
Etelä-Karjalassa on siirrytty koronaepidemian leviämisvaiheeseen. Koronaepidemiassa on kolme vaihetta: perusvaihe, kiihtymisvaihe ja leviämisvaihe.
Epidemian kolme vaihetta ovat perustaso, kiihtymisvaihe ja leviämisvaihe.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) karttasovelluksessa Etelä-Karjalaan on merkitty torstaina 438 todennettua koronavirustartuntaa, kun keskiviikkona niitä oli 431. Lappeenrannan luvussa 283 on nousua seitsemän tartunnan verran ja Taipalsaarella kahden todennettunun tartunnan verran. Myös Savitaipaleella on THL:n tilaston mukaan yksi uusi koronavirustartunta.
THL:n karttasovellus oli muutaman päivän epäkunnossa, eivätkä kaikki uudet Etelä-Karjalan tartunnat siten ole välttämättä kasvua keskiviikolta vaan peräisin alkuviikolta.
Koko Suomessa tartunnat nousussa
Suomessa on raportoitu 565 uutta koronavirustartuntaa, kertoo THL.
Viimeisten kahden viikon aikana on raportoitu 6 522 tartuntaa, mikä on 1 396 tartuntaa enemmän kuin edeltävien kahden viikon aikana.
Viimeisten seitsemän vuorokauden aikana on raportoitu 3 478. Tämä on 434 enemmän kuin edeltävien seitsemän päivän aikana.
Yhteensä Suomessa on nyt todettu 55 687 koronatartuntaa.
Juttua muokattu 25.2. klo 15.58. Korjattu juttuun tieto, että Etelä-Karjala on siirtynyt koronaepidemian leviämisvaiheeseen.