Uutiset online

Kimmo Tiilikainen: Edessä on valtava ilmastopolitiikan urakka

4.11.2009 15:56

Kansanedustaja Kimmo Tiilikainen luottaa suomalaiseen insinööritaitoon, kun Suomi etsii keinoja asetettujen päästötavoitteiden toteuttamiseksi. Hän puhui tulevaisuusfoorumissa keskiviikkona Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa.
Kuvaaja: Pekka Hölkki

Eduskunnan tulevaisuus- ja ympäristövaliokunnan jäsen Kimmo Tiilikainen (kesk.) pitää valtioneuvoston päästötavoitteita välttämättömyytenä. Suomen pitäisi vähentää päästöjään vuoteen 2050 mennessä 80 prosenttia siitä, mitä ne olivat vuonna 1990.

- Rikkaiden teollisuusmaiden päästöjen vähentämistavoitteissa on puhuttu 80-95 prosentin haarukasta. Se on valtava urakka, kun parin kymmenen prosentin vähennystavoite vuoteen 2020 tai edes päästöjen kääntäminen alaspäin tuntuvat vaikeilta tehtäviltä.

Tiilikainen luottaa kuitenkin siihen, että insinöörit ovat yhtä viisaita kuin ennenkin.

- Jos he ovat osanneet rakentaa päästöjä aiheuttavaa tekniikkaa, he osaavat rakentaa myös päästötöntä tekniikkaa.

Konkreettiset keinot eivät ole vielä riittäviä tavoitteille, mutta hän uskoo mahdollisuuksiin. Keinoja on paljon, ja ne vaativat rajuja valintoja. Siihen tarvitaan poliittista ohjausta, Tiilikainen sanoo.

- Päästöjä aiheuttaville toiminnoille on asetettava tiukat rajat. Haluttua kehitystä syntyy myös taloudellisella ohjauksella ja verohelpotuksilla. Tietoa on jaettava myös siitä, mitä kansalainen, kunta ja yritykset voivat tehdä.

Tiilikainen oli mukana Lappeenrannassa valtioneuvoston ensimmäisessä tulevaisuusfoorumissa, jossa jaettiin tietoa Suomen asettamista ilmasto- energiapoliittisen tulevaisuusselonteon tavoitteista.

Kommentoi KommentoiLähetä LähetäFacebook FacebookDel.icio.us Del.icio.usMySpace MySpace
Sähköposti lähetetty!

Lähetä uutinen kaverille

Etelä-Saimaa: Kimmo Tiilikainen: Edessä on valtava ilmastopolitiikan urakka

Eduskunnan tulevaisuus- ja ympäristövaliokunnan jäsen Kimmo Tiilikainen (kesk.) pitää valtioneuvoston päästötavoitteita välttämättömyytenä. Suomen pitäisi vähentää päästöjään vuoteen 2050 mennessä 80 prosenttia siitä, mitä ne olivat vuonna 1990.

Lue koko uutinen:
http://www.esaimaa.fi/Online/2009/11/04/Kimmo+Tiilikainen%3A+Edess%E4+on+valtava+ilmastopolitiikan+urakka/200917948732/4

(*) Pakolliset kentät

Online-uutiset

Palaute

Anna palautetta toimitukselle tästä.

Anna uutisvinkki

Voit antaa uutisvinkin tällä lomakkeella.

Lukijoiden kuvat

LÄHETÄ ESTARI

Lähetä mielipiteesi Etelä-Saimaan Estarit-palstalle. Kirjoita viestin alkuun ES KUUMAT ja välilyönnin jälkeen oma viestisi. Lähetä viestisi numeroon 13355. Viestin maksimipituus on 160 merkkiä. Viestin hinta on 0,40 euroa.

Julkaisujärjestelmä