Barona-yhtiö laajentaa Lappeenrannan palvelukeskuksen toimintaansa.
Etelä-Saimaa17.2. 17:54
http://www.digitoday.fi/tyo-ja-ura/2009/09/08/tu-elisa-ja-barona-huijaavat-tyoministerion-tukia/200919616/66
Linkistä löytyy Baronan surullisen kuuluisaa historiaa.
Laittomilla toimintatavoilla operoivat yritykset etsiytyvät yleensä sellaisille paikkakunnille jossa annetaan tukia toiminnasta piittaamatta. Lpr on tullut tunnetuksi epämääräisyksistä kaupunginkin toimissa joten lienee juuri siksi otollinen paikka tälle firmalle. Ei näillä yrityksillä muuten ole mitään järkeä tulla kehä-3 ulkopuolelle.
Hieno bisnesidea: "koulutetaan" työvoimatoimiston rahalla ihmisiä muutaman kuukauden eli koeajan verran. "Koulutus" on itse asiassa normaalia työn tekoa, ja kun tulisi aika vakinaistaa henkilö, puretaan työsuhde koeajan nojalla. Firma vetää rahat asiakkailta, mutta maksaa itse minimaalisen palkan.
On se niin harmi, kun 100 henkilöä työllistävä firma saa vähän valtiontukea. Mä kyllä mieluummin käyttäisin senkin rahan vaikka 100 henkilön työttömyyskorvauksiin ja muihin sosiaaliavustuksiin, ettei vaan työttömistä tulisi kannattavia veronmaksajia.
Jätä sähköpostiosoitteesi jos haluat saada kuittausviestin ilmoituksestasi.