Helvetin enkeleiden jupakat työllistävät poliisia ja hallinto-oikeutta

9.2.2012 16:32

Kouvolan hallinto-oikeus antanee kevään tai alkukesän aikana ratkaisun Helvetin enkeleiden omistaman kiinteistöyhtiö Lappeenrannan Viistokatu 8:n tonttijupakassa. Yhtiö hallinnoi Hyrymäessä Viistokadulla Hells Angels MC Carelian kerhotiloja.

Enkeleiden kiinteistöyhtiö valitti hallinto-oikeuteen siitä, että sen vaatima kaavamuutos kerhotilan naapuritontilla tyssäsi noin vuosi sitten paikallis- ja keskusrikospoliisin väliintuloon.

Hallinto-oikeuden ohella enkelit työllistävät myös poliisia. Lappeenrannan poliisin esitutkinta enkeleiden lukuisia huume-, ampuma-ase- ja muita rikoksia sisältävästä vyyhdestä on loppusuoralla. Esitutkinta valmistunee piakkoin, ja asia siirtyy syyttäjän harkittavaksi.

MC Carelia on yksi Suomen neljästä kansainvälisten Helvetin enkeleiden täysjäsenkerhosta. Kiinteistöyhtiön hallituksen jäsenillä on lukuisia rikostuomioita ja -epäilyjä.

Lue lisää perjantain Etelä-Saimaasta.