Rauhan kauppakeskus myöhästyy vuodella

5.2.2012 6:00

Lappeenrannan Rauhan kylpylähotellin viereen piti nousta ensi kesäksi uusi Capri-liikekeskus päivittäistavarakauppoineen. Toistaiseksi paikalla ovat vain lumen peittämät perustukset, ja arvioitu valmistumisaika on siirtynyt kesään 2013.

Muuta rakentamista pakkanen ei ole kangistanut. Loma-asuntoja nousee niin kylpylän kupeeseen kuin Vipelen alueelle. Loma-asuntomessujen kohteistakin suurin osa on ainakin aloitettu.

Muutamassa vuodessa alueelle on sijoitettu yli 130 miljoonaa euroa yksityistä rahaa eri hankkeisiin. Kaupallisia majoituspaikkoja on saatu yli 1 200.

Alueelle rakennetaan myös asuntoja loma-alueen työntekijöille. Tiuruniemen vastaanottokeskukseen on tulossa hoito-, hoiva- ja hyvinvointitalo.

Lue lisää sunnuntain Etelä-Saimaasta.