Aluetalouden näkymät paranivat Kaakkois-Suomessa

2.9.2010 11:48

Talouden suhdannenäkymät ovat aikaisempaa parempia Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen alueella. Työ- ja elinkeinoministeriön ja ELY-keskusten julkistama Alueelliset talousnäkymät -raportti ei kuitenkaan vielä ennusta vakaata kasvuvaihetta alueelle.

Imatran ja Lappeenrannan seudut kärsivät edelleen metsäteollisuuden supistamisohjelmista. Viime kuukausina teollisuuden näkymät ovat kuitenkin hieman kohentuneet muun muassa metalliteollisuudessa.

Raportti arvioikin elinkeinoelämän ja yritystoiminnan tilanteen paranevan nykytasosta seuraavan vuoden aikana molemmissa seutukunnissa.

Kauppa on investoinut viimeisen vuoden aikana merkittävästi uusiin kohteisiin, ja ala on menestynyt monia muita aloja paremmin. Potkua kauppaan tuovat edelleen venäläiset ostosmatkailijat. Tulevaisuus näyttää näyttää jatkuvan hyvänä.

Rakentamisen suhdanteet ovat myös kohdallaan. Isoja investointeja on tehty Kuutostiellä ja radanparannuksessa. Työt jatkuvat edelleen. Rakentamisen alalla työllisyyttä parantaa muun muassa Rauhan alueen matkailuinvestointi.

Osaavan työvoiman saatavuus sen sijaan heikkenee seuraavan vuoden aikana Lappeenrannan seudulla, mutta odotukset työttömyyden kehityksestä ovat parempia molemmissa seutukunnissa.