Varma omistajaksi Holiday Club Saimaalle

9.3.2010 14:03

Työeläkeyhtiö Varma on ostanut Saimaan Kylpyläkiinteistöt Oy:n osakkeet. Tiistaina sovitun sopimuksen mukaan Varma rakentaa ja rahoittaa Lappeenrantaan Holiday Club Saimaa -kylpylähotellin.

Aiempi useiden eri rahoittajien ratkaisu muuttui Varman sijoitukseksi. Lappeenrannan kaupungin sekä Työ- ja elinkeinoministeriön rahoitusosuudet jäävät ennalleen.

Varma lähti hankkeeseen mukaan, koska se on tuottava ja turvallinen sijoituskohde ja se sopii hyvin yhtiön sijoitussalkkuun.

- Hankkeen tuotto täyttää hyvin Varman asettamat edellytykset. Yhteistyökumppanina Holiday Club Resorts Oy on entuudestaan tuttu ja luotettava vuokralainen. Uskomme, että alueesta kasvaa vielä merkittävä vapaa-ajan keskus, toteaa Varman kiinteistöjohtaja Matti Viitala.

Ratkaisun ansiosta Holiday Club Resorts Oy voi vapauttaa omaa pääomaansa alueen muihin investointeihin.

- Rakennamme kylpylähotellin ympärille 300 loma-asuntoa viikko-osake- ja vuokrauskäyttöön sekä kokonaan ostettavaksi. Investoimme myös alueelle 18-reikäisen golfkentän, jonka rakentaminen alkaa tänä vuonna, kertoo toimitusjohtaja Vesa Tengman.