Miten luksushotellista tulisi luontohotelli?

13.2.2012 4:00

Markus Malmi toivoi (Lukijat 30.1.) Lappeenrantaan kansainväliset mitat täyttävää hotellia.

Mikäpä siinä. Varmasti laadukkaalle hotellille on kysyntää. Sille löytyisi monta hyvää paikkaa. Ja mikä estää hotellejamme nostamasta laatutasoa kaavoissa jo hyväksyttyjen laajennusten myötä?

Malmi puoltaa Huhtiniemen rannan hotellihanketta ja kuvailee sinne toivomiaan aktiviteetteja: Turistit liikkuvat jalan tai suksin. Pääsevät heti rannasta koskemattomaan maisemaan. Ehkä joku opettaa heitä hiihtämään.

Onpa iloista optimismia. Mikä tekisi luksushotellista luontohotellin? Tai edes rajoittaisi motorisoidun huvittelun aiheuttamaa häiriötä.

Jos hotellin kaava ja sopimus saavat lainvoiman, vähissä ovat keinot. Auttaako enää muu kuin riittävän laaja moottorikelkka- ja vesiskootterikielto koko Sunisenlahden alueelle? Ja miten vahva kansalaisliike tarvitaan, jotta tämä onnistuu.

Malmi tuntuu kannattavan Huhtiniemen rannan hotellia myös, koska Huhtiniemessä on jo kerrostaloja. Aika erikoinen peruste. Onhan Kuusimäessä kyllä kerrostaloja vaan eivät ne Sunisenlahdelle näy.

Korkkitehtaanrannan kerrostalot ovat Helsingintien kupeessa. Niiden harjakorkeus ei ylitä järveltä katsoen puunlatvojen tasoa. Kun lähtee vesille tai nyt jäälle, kaupunki jää selän taakse ja edessä avautuu koskematon maisema.

Markus Malmi, ota yhteyttä! Lähdetään Korkkitehtaanrannasta ja kierretään Nuottasaari. Missä silloin näet kerrostaloja? Koetaan kansallismaisema. Koetaan luonnon ja hiljaisuuden arvot.

Jarmo Nieminen

Lappeenranta