Pieni kierros pitkin romanttisinta Lappeenrantaa

15.6.2009 4:00
Lyyli meinaa hypätä Lehmusten kaupunkiin ihan toisesta kirjasta. Lyylinä Pirjo Tyrisevä ja hanuristina Reijo Kantanen. Kuvaaja: ARI NAKARI

Lehmusten kaupunki -draamakierros Lappeenrannassa
Perustuu Laila Hirvisaaren romaaneihin
Dramaturgia Helena Anttonen, alkuperäisohjaus Minna Pirilä-Martti, ohjauksen uudelleenlämmitys Susanna Kauppi, tuotanto Teatteriyhdistys Kesy ry
Rooleissa kenraaliharjoituksessa 11.6. kello 18.30 Heidi Haiko, Kai Grén, Laura Väisänen, Antti Melkko, Anneli Pylkkönen, Raili Leino, Tuula Hongisto, Pirjo Tyrisevä, Miina Tynkkynen, Reijo Kantanen.
Draamakierrokset jatkuvat 30.7. saakka tiistaisin ja torstaisin.
Kylläpä Lappeenranta näyttääkin kauniilta Lehmusten kaupunki -draamakierroksella. Kesäinen ilta on hehkeimmillään, joten hyvin kelpaa käyskennellä Pusupuistosta Patrian kulmalle, Wolkoffin ja Tasihinin talojen edustalle, Raatihuoneelle ja sieltä Huokausten sillalle.

Kengiltä ei vaadita erityistä patikointikestävyyttä, mutta vähänkin huonojalkaisten on hyvä huomioida, että pientä mäenrinnettä reittiin sisäl-tyy.

Laila Hirvisaaren romaanihenkilöt putkahtelevat hauskasti katsojalauman eteen ja lomaan kuka mistäkin, kuin kuuluisivat tähän aikaan - tai kuin me todella olisimme matkanneet ajassa taaksepäin - tai vielä oikeammin, kirjan kansien väliin.

Pääsemme todistamaan leipurin tyttären Ilona Hirvisaaren ja tiilitehtailijan pojan, luutnantti Veikko Vehmaksen rakkaustarinan alkua vuonna 1929 siihen parhaiten soveltuvassa ympäristössä, Pusupuistossa. Ja sitäkin, kuinka Tuula Hongiston esittämä Marketta Berg astuu onnen eteen.

- Herrat katsoo sillä silmällä, vaimot murjottaa, mutta kauppa käy, kangaskauppias Berg riemuitsee.

- Skandaalia pitää olla. Se piristää! hehkuttaa Raili Leino viehkeänä Olgana, joka on entinen ballerina Pietarista.

Anneli Pylkkönen esittää suulaasti Ilonan äitiä Anni Hirvisaarta ja toimii oppaana yhtaikaa kaupunkiin ja sen oikeaan historiaan kuin kuviteltuihin tapahtumiin. Hauska kohtaus syntyy Annin ja Lyylin, Tasihinin talon piian, välille.

Lyyli koettaa houkutella katsojia Heikki Hietamiehen kirjan maailmaan.

Onpa todella kaupungille kunniaksi, että Tasihinin talo on saatu korjattua arvonsa mukaisesti.

Ihailin erityisesti nuoren Miina Tynkkysen esiintymistä Tuulikkina, hänen vaikerrustaan Raatihuoneen puistossa, kun ostokupongit olivat hävinneet.

Naurut irrotti alokas Tauno Tukevan (Antti Melkon) tarinointi varuskuntaelämästä ja rakkaudesta Iitalle, jota esitti tässä miehityksessä Laura Väisänen.

Kihlasormuksetkin siinä lentelevät, mutta sovinto solmitaan suudellen uudelleen.

Sinne kierros päättyykin, Huokausten sillan kupeeseen, paikkaan, jossa varusmiehet ja neidot joutuivat jättämään huokaillen hyvästit toisilleen.

Reijo Kantasen hanurimusiikki säestää ja kommentoi tarinaa tutuin sävelin. Yleisö saa laulaa mukana, jos siltä tuntuu.

Saamme kuulla muiden muassa sävelmät Heili Karjalasta, Tuoksuvat tuomien valkoiset kukkaset sekä ruokolahtelaissyntyisen Eino Partasen sävellyksen Kaunis on luoksesi kaipuu.

Vaikkei olisi lukenut Hirvisaaren romaaneita, juonenkulussa pysyy hyvin perässä. Kävelyvauhtikaan ei tunnu liian kovalta. Aikaa kuluu noin tunti.

Pommituksetkin ovat kaupungin vanhaa rakennuskantaa aikoinaan turmelleet, mutta niiden jäljiltä sitä vielä saatiin korjattua ennalleen. Kaupunkisuunnittelu on kaatanut vanhoja rakennuksia enemmän.

Tämän kierroksen jälkeen mieleen jää miellyttävä hämmennys ja aivan uusi näkökulma: että Lappeenranta onkin näin romanttinen kaupunki, yhtä pusua ja huokausta.

SARI PULLINEN