Lastenkirjan huumaava kuvitus

24.9.2009 4:00

Maija Kutserskaja - Irina Zatulovskaja: Evankeliumi lapsille ja aikuisille, saatesanat Piispa Arseni. Suomentanut Elina Kahla. 103 s. Maahenki.

Evankeliumin tekstin sisältö ei muutu, kerrottiin sitä millä kielellä tahansa. Tämän venäläisperäisen kirjan kerronta on silti tavattoman hellää ja kaunista.

Pääsisällöksi nousevat silti taiteilija Irina Zatulovskajan omintakeiset kuvat. Hän maalaa mystisellä tavalla vanhaa ikonimaailmaa ja venäläistä kansantaidetta yhdistäen, mutta ryydittää kuvansa omalla naivistisella otteella. Lopputulos on huumaava.

Maalaukset tehdään pääosin vanhoille laudoille, käytetyille leipälapioille, hylätyille tarjottimille ja tai mille tahansa hylkymateriaalille. Myös tilkuille on tehty ristipisto-ommelta - ja taatusti tylsällä neulalla!

Niistä tulee sykähdyttävää taidetta.

SEPPO PAAJANEN